fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
Price
From10 €
Име и презиме*
Email адреса*
Порака*
* I aggree with Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

3681

Зошто да патувате со нас?

 • Најдобри цени на пазарот
 • 24/7 подршка за нашите клиенти
 • Најголем избор на аранжмани
 • Сопствен возен парк

Имате прашања ?

Не двоумете се да не повикате. Ние сме стручен тим и ние сме среќни што ќе разговараме со вас.

+389 74 608 117

info@danitravel.mk

Рилски Манастир

 • Времетраење: 12 саати
 • Слободни места : 12
 • Термин: 15 Март'
Рилски Манастир – Бугарија

Рилскиот манастир е најголемиот манастир во Бугарија. Средината на 1930-тите бил основан од страна на пустиникот Иван Рилски и неговите ученици. Самиот Иван Рилски е еден од првите познати бугарски монаси-пустиници, прогласен за светец од Бугарската Православна Црква. Живеел во време на бугарските кралеви – Борис I, Симеон и Петар I. По смртта на Иван Рилски, неговите мошти биле погребани во манастирот, но наскоро се пренесени во Средец. Но таму остануваат до 1469 година. Од Турново тие биле вратени на нивното првобитно место, каде што сè уште се наоѓаат во манастирската црква „Рождество на Богородица“. Враќањето на моштите се слави секоја година на 1 јули.

Цената на аранжманот вклучува

 • Превоз на наведената релација со високотуристички автобус или минибус
 • Организирани посети според програмата
 • Водство и организација со лиценциран придружник.

Цената на аранжманот не вклучува

 • Патничко осигурување - 100мкд

Дополнителни информации

 • ---
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  600 ден.
-10% = ПРОМО ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО 08.03.2020 – 540 ден.

За реализација на аранжманот, потребно е минимум 20 патници.

За овој аранжман важат Општите услови на патување на Дани Травел и СКТМ.

Опис

1 ДенШтип - Рилски Манастир - Штип

Тргнување во 06:00 часот од Нова Пошта во Штип, 06:30 Кочани. Попатни паузи. Пристигнување во Рила. Разглед на Рилскиот манастир и слободно време за индивидуални активности и посета на гробот на Иван Рилски и пештерата во која живеел испоснички живот. Заминуваме за Благоевград и слободно време за кафе/ручек или шопинг во градот. Тргнување за Македонија со попатна пауза во METRO. Пристигнување во Штип во вечерните часови.

Галерија
Напомени
 • Агенцијата организира превоз до место кое е најпогодно за застанување и паркирање на автобусот.
 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање.
3 travellers are considering this tour right now!