fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company

Истанбул Нова Година 2нп

 • Сместување:Хотел 3*
 • Исхрана:Вклучен појадок
 • Превоз:Автобус
 • Организација:Пратител од агенцијата
 • Термин:30.12 - 02.01.2022
 • Резервации:074 608 117
 • Плаќање на 6 рати
 • Патничко осигурување

Најмасовна и најдобра организација за дочек на Нова Година на свој приватен брод на Босфор која ја има организирано македонска туристичка агенција во Истанбул.

Со над 300 македонци на приватен брод кој плови по Босфор, два стејџа, македонски изведувачи вклучувајќи бенд, ди-џеј, караоке зона, па се до спектакуларен огномет, многу запросувања и многу изненадувања. Тоа е најважната причина поради која треба да се препуштите на нашиот тим од над 20 водичи кои е подготвен да направи нов БУМ за дочек на 2022-ра!

Интересот е голем, а местата на нашите журки се строго ограничени! Влезниците се резервираат при самата уплата на аранжманот.

Поаѓање во Истанбул ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!

Цената на аранжманот вклучува

 • Две ноќевања во хотел со 3* со појадок
 • Автобуски превоз
 • Лиценциран придружник
 • Лиценциран туристички водич
 • Тура низ стариот град на Истанбул со посета на Капали Чаршија
 • Tуристичка такса
 • Посета на турската продавница „Коска“
 • Шопинг во 212 центарот
 • PCR тест за враќање (За патниците без вакцина)

Цената на аранжманот не вклучува

 • Организирани три новогодишни журки
 • Патничко осигурување
 • Факултативи излети
 • Индивидуални трошоци
 • ПЦР тест за поаѓање (се вадат индивидуално)

Попусти и доплати

 • За сингл соба се доплатуваат 25 евра дополнително од аранжманот поради вториот кревет
 • Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
 • Деца од 3 до 12 години плаќаат 50% од износот на аранжманот доколку се придружувани со двајца возрасни
 • Дете до 12 години придружувано со едно возрасно лице плаќа 100% од сумата на аранжманот.
 • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.

Факултативни излети

 • Новогодишен дочек на приватен брод на Босфор – 55 €Во цената од 55 евра е вклучен транспорт до нашиот брод, изненадување за време на танспортот, влезница на нашиот брод, три алкохолни или безалкохолни пијалоци, мезе даски, бенд и ди-џеј и секако најубавиот момент, а тоа е огнометот кој се организира од босфорскиот мост.
 • Дневна журка на брод на Босфор за време на најубавите зајдисонца во Истанбул – 25 €Во ова цена имате вклучено транспорт до Босфор, влезница за нашиот брод, ди-џеј сет, лиценциран водич за патниците кои ги интересира да научат многу за историјата на објектите кои се наоѓаат долж кејот на Босфор.
 • After party со многу изненадувања во приватен објект – 20 €Во цената е вклучено 3 алкохолни или безалкохолни пијалоци
 • Сафир со панорама низ градот – 20 €
 • Новогодишен пакет – Трите журки со целосна организација и Сафир кулата – 115 €
 • Топ Капи – 25 €

Black Friday ЦЕНА:

ЗА УПЛАТА ДО 27.11 // 79€ 

ЦЕНА:

Редовна цена: // 89€ 
За реализација на аранжманот, потребно е минимум 40 патници.
За овој аранжман важат Општите услови на патување на Дани Травел и СКТМ.

esc

Опис

Прв ден: 30.12.2021 (Четврток)

Дали сакате да ја почуствувате еуфоријата уште на 30.12? Тогаш резервирајте навреме, бидејќи забавата започнува уште на самото тргнување кон Истанбул. Нашето тргнување ќе го започнеме со добра музика! Турата стартува од паркингот на Вип Хотел во 15:00 часот, а поаѓањето е предвидено во 15:30.
Имаме ноќно возење со попатни паузи, царински формалности, презентација на програма и информации околу тоа што ги очекува патниците во наредните три денови. Агенцијата ги контактира патниците на два дена пред поаѓање, во врска со точното време и место на поаѓање. Седиштата во автобусот се нумерирани. Со самото потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.

Втор ден: 31.12.2021 (Петок)

Пристигнувањето на групата во Истанбул. Групата се упатува кон хотелот заедно со својот багаж, каде истиот се остава во просторија предодредена за чување на багаж. Туристичкиот придружник е задолжен за комуникација со вработениот на рецепцијата во хотелот каде според список на уплати во канцелариите на агенцијата се делат клучевите од хотелските соби. Од досегашното работно искуство, вложени се доста напори да им се овозможи сместување на патниците пред законското време за Check in во хотелот. Патниците добиваат слободно време за пауза, а остатокот од денот предвиден за истражување на најголемиот град во Европа, градот Истанбул.
Нашата понуда е релаксирана, со тоа што утрото ќе го искористиме за да го погледнеме стариот град на Истанбул. Како Капали Чаршија која се наоѓа на само 10 минути пеш од хотелите, Аја Софија која се наоѓа недалеку од Капали Чаршија, Топ Капи, Сината Џамија, Хиподромот и ред други знаменитости каде ќе може да ги направите најубавите инстаграм фотографии.
Пешачката тура е вклучена во цената, а истата се одвива од хотелот, преку Капали Чаршија, Сината Џамија, Хиподромот, Аја Софија и други попатни застанувања каде ќе научите многу информации од нашите локални искусни водичи кои се дел од нашата организација, а кои ќе ви ја раскажат приказната и историјата на градот на најдобар начин.
Факултативни излети после пешачката тура:
Toп Капи
Главната резиденција на Отоманските султани за време на нивното 6 вековно владеење. Топкапи палатата годишно ја посетуваат повеќе од 2 милиони туристи, со што е втор најпосетуван музеј во светот. Се протега на површина од 700.000 километри квадратни, со должина од 5 километри, опколена од сите страни со тврдина. Просторот кој го опфаќа е два пати поголем од оној на Ватикан и половина од просторот кој го опфаќа Монако. Во неа може да се видат собите што ги користеле, каде престојувале, како и облеката која ја носеле.Во ТопКапи живееле 4000 луѓе. Топкапи Сарај бил главното седиште на администрацијата на Османлиската империја во периодот помеѓу 1456 до 1853 година. Бил изграден во времето на султан Мехмед II. Палатата претставувала место каде се оржувале голем број надржавни конференции, совети и забави на султанот, а денеска претставува музеј кој има непроценлива колекција на споменици и уметнички дела. Овде сенаоѓа и мечот напророкот Мухамед. Во 1985 година, палатата одстранана УНЕСКО била вклучена во списокотна светско и културно наследство на Турција
По завршувањето на турата, групата има слободно време да наполни батериите за лудата ноќ на Босфор. Хотелите се одлични за секој тип на туристи. Опремени се со посебно тоалет и купатило/тв/wi-fi и се што му е потребно на еден турист за едно незаборавно искуство во градот на два континенти.
Организиран транспорт до Босфор со нашите автобуси за сите журкаџии. За време на нашиот транспорт до бродот кој трае магични 20 минути, ние ви подговуваме едно кратко изненадување за секој автобус, а со ова го најавуваме големиот старт на нашата прва новогодишна журка! Дали претпоставувате што би можело да биде? 🙂
Нашиот тим го сочинуваат искусни водичи и млади луѓе кои со години се дел од ова збиднување. Фотографиите кои ги споделуваме зборуваат за добрата организација. Повеќе информации за програмата за новогодишната журка на Брод, наскоро.

Трет ден: 01.01.2022 (Сабота)

Саботата ни започнува со Late breakfast. Што значи ова? Ова значи дека нема повеќе будење рано наутро за доручек. Ние ќе се погрижиме да имате добро помината ноќ, но и доцен доручек во кој ќе може да уживате. Храната во хотелите е континентална што значи дека ќе одговара на сечиј вкус, а кафето и турскиот чај ќе ви ги отоврат очите по бурната ноќ и ќе Ви ги најавата двете преостанати забави кои се предвидени за првиот ден од новата година. Звучи интересно, зарем не?
По појадокот, денот е резервиран за запознавање на луксузната и модерна страна на Истанбул. Тоа значи дека имате можност да се искачите на еден од највисоките облакодери во Истанбул, каде на најгорниот спрат има отворена стаклена тераса со 360 поглед, а во затворениот дел се наоѓа 7D кино проекција чија влезница е вклучена во цената. На отворената тераса на Safir кулата, ќе може да ги направите најдобрите фотографии, ќе може да ги погледнете сите три моста на Босфор. Во склоп на кулата Сафир се наоѓа трговски центар во кој може да го направите вашиот шопинг.
По посетата на Сафир, се упатуваме кон нашата нова сензација, новиот начин на уживање кој се практикува во сите светски метрополи, а тоа е дневното крстарење по Босфор со Ди-Џеј. Ова е наша модерна алатка која ја развивме пред две години, а која се покажа како одличен момент да уживате во прекрасниот поглед кон евроската и азиската страна на градот, со пијачка во раце и да шизите на познати светски, банскански и домашни хитови. Ова е момент кој не прави поразличен од другите, а во кој уживаат сите. Од локален водич кој во почетокот ќе ви раскаже се за Босфор и за објектите кои се наоѓаат долж неговиот кеј, ди-џеј кој ќе пушта музика, огромен избор на пијалоци, фотографирања и едно големо изненадување кое во моментот не сакаме да го откриеме. Повеќе инфо за програмата за дневната журка со ди-џеј на Брод наскоро. Но тоа не е се, следува тематска игра од позната актуелана серија каде можете да бидете потенцијален добитник на специфичен подарок.
По дневната журка на Босфор, се упатуваме кон хотелите каде имаме слободно време за пауза и подготовка за ноќната уникатна журка на која веќе ќе имаме подготвено караоке листа со најхрабрите пријавени патници, а за кои ќе гласа публиката и ќе го одреди победникот. Од латино музика со латино танцувања, до турска музика со (ИЗНЕНАДУВАЊЕ), до наши балкански хитови. Музика, храна и извлекување на 10 добитници на гратис патувања во 2022-ра година, кои награди ги доделува нашата агенција. Тоа е она кое го прави ова After Party поразлично од останатите. Повеќе инфо за програмата за After-party наскоро.

Четврти ден: 02.01.2022 (Недела)

Неделата е одличен ден да се пробудиме со едно прекрасно чувство, многу импресии и фотографии во телефонот. Утрото ни започнува со доручек, кафе или чај и со разлистување на фотографиите кои ќе ни останат во нашите сеќавања.
Двата дена кои ќе ни изминат во Истанбул ќе ги паметите по многу убави нешта. Многумина од вас ќе добијат вредни подароци од нашата агенција, а ќе има и доста тавки кои ќе си заминат со ваучер за бесплатно патување/летување со нашата агенција во 2022-ра година.
Но ако е недела, не значи дека е крај на нашата програма во Истанбул. По појадокот во хотелот, групата се одјавува и се упатува во посета на продавницата КОСКА каде може да купите локум, баклава и традиционални благи работи за дома. По посетата на ова продавница, се упатуваме кон Outlet 212 во Истанбул, каде оние кои немале време за шопинг ќе може да купат се што им треба.
Нашата програма е создадена да одговара на потребите на секој патник. Од историја, култура, животен стил па се до шопинг. Кој не би сакал шопинг?
Времетраењето на шопинг е до 15:00 часот кога групата се собира и упатува назад кон Македонија. Предвидено е пристигнување во раните утрински часови.

Сместување

Хотел 3*

 • Сместувањето е во хотели на база на 3* со вклучен појадок. Хотелите се наоѓаат во населбата Аксарај, која важи за една од најстарите населби кои постоеле уште во Костантинопол. Во непосредна близина на хотелите се наоѓа Капали Чаршија, Аја Софија, Сината Џамија и други важни спомен обележја кои мамат милиони туристи годишно.
Галерија
Напомени
 • Задолжителна проверка на пасошот. Не треба да е на 6 месеци пред истекување од моментот на влез и излез од Р. Турцијa
 • Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
 • Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете. Резервации за одреден кат или страна не е можна.
 • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
 • Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето.
 • Патувањето ќе се реализира преку Република Бугарија (дозволен транзит) до Турција