+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
17-20/04/2020
From25 €
Име и презиме*
Email адреса*
Порака*
* I aggree with Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

3129

Зошто да патувате со нас?

 • Најдобри цени на пазарот
 • 24/7 подршка за нашите клиенти
 • Најголем избор на аранжмани
 • Сопствен возен парк

Имате прашања ?

Не двоумете се да не повикате. Ние сме стручен тим и ние сме среќни што ќе разговараме со вас.

+389 74 608 117

info@danitravel.mk

Манастир Острог

 • Времетраење: 4 дена
 • Слободни места : 40
 • Термин: 17-20/04/2020
Манастир Острог – Црна Гора

За чудата на Василиј Острошки: “Животот ми се промени откако преспав во манастирот. Издлабен во карпа, чиниш лебди, издигнат над рајска шума, на надморска височина од 900 метри е домот на големиот чудотворец, Василиј Острошки.”

Цената на аранжманот вклучува

 • Превоз на наведената релација со високотуристички автобус или минибус
 • Организирани посети според програмата, и водство со лиценциран придружник

Цената на аранжманот не вклучува

 • Патничко осигурување (задолжително) - 120мкд
 • Ноќевање во Долниот конак 5 еур (се плаќа во конакот)
 • Туристичка такса во Црна Гора – 1 еур

Дополнителни информации

 • Во манастирот се влегува пристојно облечен; мажите во долги панталони, блузи или кошули со ракави, а жените би требало да бидат облечени во здолниште (сукња) со пристојни блузи со ракави и по можност да имаат марама на главата.
 • МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА САМО СО ЛИЧНА КАРТА ! ! !
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  1.500 ден.

За реализација на аранжманот, потребно е минимум 20 патници.

За овој аранжман важат Општите услови на патување на Дани Травел и СКТМ.

Опис

1 ДенШтип - Црна Гора

Состанок со групата и поаѓање во 22:00ч пред нова пошта во Штип. Се патува преку Косово, Албанија, Црна Гора со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ДенБар и Острог

Пристигнување во утринските часови во Црна Гора. Прво застанување во Бар и пауза од 2 часа во зависност од времето на пристигнување. Потоа продолжуваме кон Подгорица со посета на трговските центри и во 13:00ч заминуваме за св.Василија Острошки каде и остануваме на спиење. Во манастирот има конаци за поголема група за спиење кои се бесплатни и лично се запишуваат, кој однапред не можат да се резервираат. Исто така може да се спие и во дворот на манастирот, од таму добивате душеци и ќебиња. Во близина на манастирот има и други конаци кој може да се резервираат и се плаќа по 5 евра.

3 ДенБудва и Св.Стефан

Факултативно – во недела наутро присуство на Литургијата во Горниот манастир, која вообичаено се одржува од 06:00 до 07:30ч. По утринската литургија средба на целата група во 09:00ч и заминуваме за Будва, таму остануваме до 16:00 часот со слободно време за прошетка и разглед на Будва и стариот Град. Веднаш потоа заминуваме за Македонија со попатно панорамски разглед на Св.Стефан и кратка пауза за фотографирање.

4 ДенЦрна Гора - Штип

Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

Галерија
Напомени
 • Агенцијата организира превоз до место кое е најпогодно за застанување и паркирање на автобусот.
 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање. Може да се патува со лична карта.
4 travellers are considering this tour right now!