fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
Price
From9 €
Име и презиме*
Email адреса*
Порака*
* I aggree with Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

1911

Зошто да патувате со нас?

 • Најдобри цени на пазарот
 • 24/7 подршка за нашите клиенти
 • Најголем избор на аранжмани
 • Сопствен возен парк

Имате прашања ?

Не двоумете се да не повикате. Ние сме стручен тим и ние сме среќни што ќе разговараме со вас.

+389 74 608 117

info@danitravel.mk

Крушево

 • Времетраење: 12 саати
 • Слободни места : 40
 • Термин: Јун21'

Лоциран на 1300м. надморска височина, Крушево е највисокиот град во Македонија кој наликува на гнездо скриено помеѓу високи планини. Хармонијата меѓу суровите планини и меката архитектура креираат речиси нереална атмосфера во ова мало градче. Крушево е еден посебен свет, град-музеј во кој минатото и иднината можат да бидат почувствувани истовремено.

Цената на аранжманот вклучува

 • Превоз на наведената релација со високотуристички автобус или минибус
 • Организирани посети според програмата
 • Придружник од агенцијата

Цената на аранжманот не вклучува

 • Патничко осигурување - 100мкд
 • Влезница во Македониум
 • Влезница во спомен куќата на Тоше

Дополнителни информации

 • ---
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  550 ден.

За реализација на аранжманот, потребно е минимум 20 патници.

За овој аранжман важат Општите услови на патување на Дани Травел и СКТМ.

Опис

1 ДенШтип - Крушево - Штип

РАСПОРЕД НА ТУРАТА
• Поаѓање од Штип пред нова пошта.
• Споменикот Мечкин Камен
• Разгледување на Крушево
• Македониум
Споменикот Илинден исто така познат како Македониум беше презентиран на 02 Август 1974 година, на денот на 71-вата годишнина од Илинденското востание. Споменикот е создаден од Јордан и Искра Грабулоски. Овој споменик ја илустрира борбата на Македонскиот народ за слобода и независност. Денес во куполата се наоѓаат гробот на Никола Карев и споменикот на Тоше Проески.
• Леарница Крушево
Музејот е отворен во 2003. Домаќин е на изложба на оргинални оружје користени за лиење на куршуми во текот на Илинденското востание.
Куќата на Тоше Проески
• Традиционален гурмански ручек
Во автентитчната атмосфера на градскиот центар, имате можност да ги дегустирате традиционалните специјалитети на градот: Крушевска пита, Крушевска тава, Крушевски колбас и комитски ќебап проследени со десерт од познатите Крушевски „целуфки“.
• Манастир Свето Преображение.
• Поаѓање за Штип и пристигнување во вечерните часови.

Галерија
Напомени
 • Агенцијата организира превоз до место кое е најпогодно за застанување и паркирање на автобусот.
 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
3 travellers are considering this tour right now!