fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company

Кападокија со Солено Езеро и Истанбул

 • Сместување:Tourist 4* / Cave Hotel Osman Bey
 • Исхрана:Појадок
 • Превоз:Автобус (од Скопје)
 • Организација:Лиценциран пратител
 • Термин:19.05 - 25.05.2022
 • Резервации:074 608 117
 • Плаќање на 6 рати
 • Патничко осигурување
Опис

Монументален компекс на чудесна убавина од 6 век п.н.е,  во бел камен и бел вулкански пепел познат како “туф”, кој цели милениуми со помош на водата и ветерот се менувал и станал тоа што е  денес – уникат и чудо на природата.  Во зимскиот период особена убавина има  снежна Кападокија. Христијаните, народ без војска, барајќи засолниште од римските прогони, го наоѓаат под камените сводови на Кападокија каде направиле 36 подземни градови и 600 цркви. Тие необични градби од камен ги нарекле “самовилски оџаци”, а името Кападокија на персиски значи “ земја на убави коњи”.  Регионот Кападокија со неверојатна убавина на местата и историските знаменитости, претставува еден од најубавите пејзажи во светот. Чудесните карпи со необични форми ќе Ве воодушеват на прв поглед. .. a самиот поглед на овие необични структури остава волшебен и мистичен  впечаток… Во Кападокија живееле древни цивилизации – Хититска, Хеленската, Римската, Христијанската, Исламската… Доживејте ја магијата на Кападокија, земјата на самовили и убави коњи, пејзажи кои потсетуваат на површината на месечината… и бидете подготвени да видите “ Чуда невидени “.

1 Ден 19.05СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на паркингот кај Борис Трајковски во 15.30 и поаѓање во 16.00 ч. Се патува преку граничниот премин Деве Баир,Софија, гр. Премин Капикуле, Едрене. За време на возењето, нашиот водич ќе ве запознае со самата програма. Ноќно возење.

2 Ден 20.05 ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во раните утрински часови.Одиме на панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич: Капали чаршија, Бејазит, Најстариот универзитет, Лалели, Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотел (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), Таксим, Операта, стадионот на ФК Бешикташ, Долма Бахче Сарајот. Можност пристаништето кај Долма Баче Сарајот да тргнеме на прекрасно Крстарење по Босфор и да го запознаеме Истанбул од друга перспектива: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi” палата, крстарењето овозможува прекрасен поглед на раскошните палати на светски познатите политичари, бизнисмени…ТВ серии, Kiskulesi (Моминската кула)…Сместување во хотел. Краток одмор.

Волшебно попладне:

БАЛАТ: Одиме во живописниот кварт Балат, стара христијанска област која настанува по освојувањето на Истанбул од Султан Мехмед II Фатих. Прекрасни дрвени куќи во разни живописни бои, мали кафулиња. Улички каде се снимени повеќе ТВ серии и филмови. Тука е сместена и Вселенската Патријаршија и старата Грчка гимназија. Ќе уживате во прошетката низ Балат.

АЗИСКИ ИСТАНБУЛ: Посета на Азиската страна на Истанбул.

Ускудар: едно од најважните турски населби уште од времето на Османлиите. Тука се наоѓа убавата џамија на Михримах Султан (ќерката на Сулејман Величенсвени и Хурем). Во непосредна близина на брегот на Ускудар се наоѓа Моминската кула.

Бејлербеј: прекрасно место покрај самиот Босфор. Место со многу рибни ресторани. Место каде се снимени бројни турски серии. Дом на Бејлербеји палатата.

Враќање во хотел преку Босфорскиот мост, симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул.

Ноќевање.

3 Ден 21.05ИСТАНБУЛ – АНКАРА - СОЛЕНО ЕЗЕРО (TUZ GOLU) - ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА

Појадок. Патуваме кон Анкара. Попатна посета на Аниткабир, Мавзолејот посветен на Кемал Ататурк. Продолжуваме кон Кападокија со пауза кај големото солено езеро Туз Ѓолу, едно од најголемите солени езера во светот… долго 100 км, широко 50 км, длабоко 50 см, ( во зимскиот период достигнува длабочина и до 1.5 метар).Најголемиот дел од залихите на сол во Турција се црпат токму од ова езеро… По одморот, продолжуваме кон Ѓореме, Кападокија. Пристигнување во попладневните часови. Сместување во одбран хотел и краток одмор. Попладне ве водиме на разглед на Ѓореме: Општината, Римската кула, локалната џамија, брдото Bajrak Тepe

(влезница 3 ТЛ), првите „самовилини оџаци„ улиците со сувенири и ресторани. Нашиот водич ќе ве упати каде да го испиете првото турско кафе со панорамски поглед на Ѓореме.
Вечера *. Ноќевање.

4 Ден 22.05ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА

ЛЕТ СО БАЛОН – МИСТИЧНА КАПАДОКИЈА – “ATV SUNSET TOUR” – ТУРСКА ВЕЧЕР

ЛЕТ СО БАЛОН: од платото на хотел ТУРИСТ 4*! Рано наутро пред волшебното изгрејсонце на Кападокија, можност за лет со балон над „самовилините оџаци„ на Кападокија. Оваа авантура никогаш нема да ја заборавите… уживајте во убавината и возбудата додека балонот нежно полетува. Слушајте го татнежот на печкаташто го загрева воздухот во балонот. Восхитувајте се на неверојатниот поглед на повеќе од 100 балониво лет, и секако…чудесното изгрејсонце. Во еден момент балонот ве издига до 1000 метри, поглед од кој ви застанува здивот. На крај на летот добивате сертификат за летање со балонот. Враќање во хотел.

*Секако и тие што нема да летаат, ќе имат возбудлива глетка на подготовка и полетување на балоните. *Летот на балоните трае 1 час, и зависи од временските услови (ветер, дожд, магла).

Појадок. Слободно предпладне или препорачуваме полудневно возбудување:

МИСТИЧНА КАПАДОКИЈА: Во водиме во едно возбудливо минато, со траги и остатоци од многу цивилизации и запознавање со првите приказни за Кападокија.

* Долината на „Трите Убавици„ Почнуваме со посета на долината каде ќе ја слушнеме тажната легенда за “ Трите убавици”.

* Ургуп .Патуваме кон најголемото место во Кападокија, со траги од стари Грчки, Римски и Селџуцки куќи.

* Мустафапаша.Посета на некогашна Грчка населба Синасос, едно од најбогатите места во минатото. Место каде живее веќе трета генерација на жители кои се дојдени од Османлиска Егејска Македонија 1923/4 г. но сеуште го говорат автентичниот стар Македонски јазик со познатиот дијалект од Егејска Македонија. Со задоволство ќе Ви покажеме CAVE хотел, сопственост на Госпоѓа Суреја, која зборува Македонски јазик со Егејски дијалект. Вистинско време за едно вистинско турско кафе или турски чај.

Ќе ја видиме и црквата Константин и Елена, во центарот на Мустафапаша.

*Посета на фамилијарна работилница и продавница за слатки и сушени овошни плодови.

* Ортахисар.Излетот го завршуваме во Ортахисар – “средишна тврдина” во превод, или како жителите ја нарекуваат “Највисокиот Самовилин оџак во Кападокија. Висок 90 м. и служел како засолниште од напади за време на Византиското владеење. Типично старо Кападокиско место, со вклесани куќи во вулканските карпи. Од видиковецот над Ортахисар ќе имате пркрасен панорамски поглед на градот. Место каде се снимаат автентични ТВ серии. Ручек во локален ресторан.

Враќање во хотел. Слободно време за индивидуална прошетка низ Ѓореме, или…..

Попладне, ново возбудување ВОЛШЕБЕН ЗАЛЕЗ НА СОНЦЕТО : Препорачуваме 2 можности :

– “ATV SUNSET TOUR”: Во попладневните часови возбудливо, 2 часовно возење со ATV QUAD BIKES 4X4 покрај „самовилините оџаци, преку вулканските дини, покрај старото место Чаушин. Посета на Долината на љубовта и Црвената долина од каде ќе уживате во прекрасниот залез на сонцето. Незаборавна авантура. (Дозвола за управување не е потребна) или….

– “BUS SUNSET TOUR”: Одиме на прекрасен видиковец над Долина на Розите и Црвената долина: Овие две долини настанале поради ерозијата на планината Боздаг. Можност за прошетка по падините на вулкнското брдо уживајќи во најубавиот залез на сонцето од Црвената Долина.

За љубителите на авантури, можност за пешачење низ самата долина (4,5км) помеѓу самовилините оџаци, да се протнеме низ нив, уживаме во волшебниот пејсаж, додека сонцето полека заоѓа. Ќе ја посетиме и Црквата со Крстови од каде црвената долина е како на дланка.

Црквата на крстот (турски, Хаџли Клисе) во Црвената долина е пештерска црква со прекрасен камен крст на таванот и целосно насликана апсида. Црквата на крстот е една од најдобро сочувани цркви во Кападокија што треба да се посетат.

Архитектурата на Црквата Крст е со богато теолошко значење. Спектакуларна фреска со Исус Пантократор во апсидата и огромниот крст врежан во таванот се смета дека датираат од 7в. Локацијата на крстот над главата укажува на суверената моќ на Бога што го штити својот народ одозгора. Апсидната слика (Христос во слава) ја носи истата теолошка порака – Исус на својот престол владее со светот и го благословува својот народ. Исус седи на својот небесен престол како владетел на светот, опкружен со ангели и светци кои го фалат. Архангелите Михаил и Габриел стојат однадвор. Во империјална облека, тие се појавуваат како војници на должност.

Враќање во хотел.

Турска вечер : Во вечерните часови одиме на Турска вечер со традиционални игри и стомачен танц, во автентичен, пештерски амбиент од Кападокија како од времето на Хититите, старите жители на Кападокија. Богатото шоу го следиме со типично турско мезе, вкусна вечера по ваш избор и неограничена дегустација на домашни пијалоци: вино, турска ракија, водка, пиво, сокови.
Вечера*, Ноќевање.

5 Ден 23.05ЃОРЕМЕ, МАГИЧНА КАПАДОКИЈА

Појадок. …. Денот е предвиден за 2 возбудливи доживувања:

МАГИЧНА КАПАДОКИЈА:

Замокот Учхисар: Почнуваме со панорамски поглед кон највисоката точка на Кападокија, со величенствен поглед на Ѓореме…

Долината на гулабите – Поглед на долина која е големо живеалиште на гулабите.

Посета на фабрика за накит( производство на сребро и злато) и накит од прочуениот камен Султанит. Единствена можност да купите реплика (сребрена или златна) на прстен кој што Султан Сулејман Величанствениот го направил за Хурем Султан.

Потоа го посетуваме подземниот град Кајмакли, издлабен во вулкански камен во 7 век п.н.е, еден од најголемите и најдобро сочувани подземни градови на Кападокија, откриени се 7 ката под земјата. Истиот е поврзан со подземниот град Деринкују со подземен тунел долг 9 км….

Продолжуваме кон долината Ихлара, долга 16 км, која од двете страни е опколена со цркви во карпите. Пријатна прошетка по дел од долината (3,5 км), по течението на реката Мелендез, со пауза на пола пат за освежување во традиционална чајџилница на самата река. Можност да ја пробате највкусната Турска палачинка – Ѓозлеме, турско кафе, чај или сок од калинка, разладувајќи ги нозете во реката. Потоа одиме на Ручек во Анадолското село Белисирма покрај самата река…

По ручекот продолжуваме кон Манастирот Селиме, најголемиот и најмоќниот религиозен објект во Кападокија, издлабен во карпите во 8 или 9 век од христијанските монаси. Историските записи велат дека за изградба на овој манастир-црква со димензии на катедрала, биле потребни 200 години. Враќање во хотел.

ТАНЦ НА ДЕРВИШИТЕ: По вечерата можност да присуствувате на религиозна церемонија на танцот на Дервишите проследен со ориентална музика на Дервишите, во автентичен амбиент на SARIHAN Керван Сарајот од 1259 година, сместен покрај некогашниот пат на свилата.

Доживејте ја магијата на единствената мистична изведба на Дервишите. Враќање во хотел.

Вечера*Ноќевање .

6 Ден 25.04ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА: “СРЦЕТО НА КАПАДОКИЈА”- СКОПЈЕ

Појадок. Го сместуваме багажот во автобус. Слободен ден.

Предлагаме особено возбудлив излет: “СРЦЕТО НА КАПАДОКИЈА”- Одиме буквално во Срцето на Кападокија. Прошетката започнува со посета на “Ѓореме музејот на отворено”- огромен манастирски комплекс, познат по фреските од 10-12 ти век, на кои е опишан животот на монасите и Исус Христос. Сите цркви во Ѓореме датираат од 9 век, импозантни цркви вдлабени во карпите, со преубави фрески со бои кои до денес ја задржале својата свежина. Комплексот е под заштита на УНЕСКО од 1984 год.

Потоа се упатуваме кон старото место Аванос каде посетуваме традиционална работилница за грнчарство и можност да купите рачно изработени сувенири. Ручек во локален ресторан.

После ручекот следат посети и разгледувања на најубавите долини:

Дервент – долината на имагинации, преполна со природни камени форми со ликови на животни, фасцинантни облици од камен, варовник и туф, наречени “Волшебни Самовилини оџаци”.

Зелве – долина, музеј на отворено, каде старите народи живееле до 1952 г.

Пашаба – или долина на Пашата со најубаво зачувани „ Самовилини оџаци„. Дури и Полициската станица е сместена во еден од „самовилините оџаци„. Најмногу фотографирано место во Кападокија, вистинска разгледница на Кападокија. Прошетка над, помеѓу и низ „самовилините оџаци„.

Полни со впечатоци, во попладневните часови поаѓаме кон Македонија, со попатна посета на трговскиот центар Форум во Невшехир.

Патувањето води покрај Истанбул, Едрене, гр. Премин Капикуле, Софија со попатни паузи.

Цената на аранжманот вклучува

 • 3 Ноќевања со појадок (шведска маса) х. TOURIST 4*во Ѓореме  https://www.touristhotel.com.tr                                                                    
 • 3 Ноќевања со појадок (шведска маса) во х. OSMAN BEY CAVE HOUSE во центарот на Гореме, во срцето на Кападокија..   http://osmanbeycavehouse.com
 • 1 ноќевање со појадок во Истанбул
 • Посета на соленото езеро Туз Ѓолу, Прошетка низ Гореме,
 • Посета на трговски центар Форум во Невшехир
 • Организација на патувањето и секако лиценциран, искусен туристички придружник на патувањето.
 • Превоз со високотуристички автобус на наведената релација.

Цената на аранжманот не вклучува

 • Патничко здравствено осигурување : 250 мкд, (Задолжително, Агенцијата посредува)
 • Туристичка такса 2€ по лице од ноќ. ( се плаќа во агенција, во денарска противредност )
 • Доплата за еднокреветна соба : Хотел 4* 4400 ден, Cave: 4700 ден
 • ПЦР тест за влез во Турција доколку треба или ПЦР тест за враќање доколку треба.
 • Избор на седиште во автобус (освен прв ред): 10 евра.

ПАКЕТ ИЗЛЕТИ КАПАДОКИЈА

 • Магична Кападокија”, вклучен ручек (без пијалок), влезници,превоз, локален водич: (50€),
 • Срцето на Кападокија”, вклучен ручек (без пијалок), влезници, превоз, локален водич: (50€),
 • Мистична Кападокија”, вклучен ручек (без пијалок), превоз, локален водич : (35€),

Пакет излети: Магијата на Кападокија – Магична Кападокија + Срцето на Кападокија + Мистична Кападокија = 110 €

 • ATV SUNSET TOUR”, трансфери, водич, 2 часа возење, кацига:(20€) по лице (мин 2 лица по АТВ)
 • BUS SUNSET TOUR”: залез на сонцето од Црвената долина, превоз, прошетка низ долината, локален водич: (15€),
 • Турска вечер со шоу програма, мезе и пијалок, превоз, локален водич: (30€),
 • Танц на дервишите: церемонија, превоз, локален водич: (25€),
 • Лет со балон – (од 160 €) . Ве молиме да се изјасните за желба за лет со балон при резервација.* Цената варира во зависност од побарувачката и може да претрпи промени.

Факултативни излети во Истанбул:

 • Крстарење по Босфор: превоз, брод, локален водич (25€)
 • Посета на Балат и Азискиот дел од Истанбул: превоз, локален водич: (25€)
 • Панорамско разгледување на Истанбул: превоз, локален водич: (10€)

Пакет излети: Истанбул 35 €

 Плаќањето на факултативните излети е кај водичот на групата, во Турција.

Хотел  4* - ЃОРЕМЕ

3 Ноќевања со појадок во Хотел TOURIST 4*  во Ѓореме
Редовна цена 189€/11.720 ден
+1 Ноќевање со појадок во Истанбул хотел со 3/4 *
ПРОМО ЦЕНА ДО 30 АПРИЛ 169€/10.480 ден

CAVE / STONE – ПЕШТЕРСКИ ХОТЕЛИ во ЃОРЕМЕ

“OSMAN BAY” Cave Stone Hotel, или слични … – Уникатно доживување, престој во реновирани пештерски куќи, луксузно опремени соби со ТВ, купатило и тоалет, клима/греење…
3 Ноќевања со појадок во Cаve/ stone пештерски хотел OSMAN BEY* во Ѓореме
Редовна цена 199€/12.340 ден
+1 Ноќевање со појадок во Истанбул хотел со 3/4 *
Доплата за 3 Полупансиони во OSMAN BEY,  25 € / 1.550 ден. по лице (резервација  при уплата на аранжманот)
ПРОМО ЦЕНА ДО 30 АПРИЛ 179€/11.100 ден
За реализација на аранжманот, потребно е минимум 40 патници.
За овој аранжман важат Општите услови на патување на Тур Операторот
ТА Дани Травел е посредник на патувањето

nhr

Галерија
Напомени

* За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
* Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност според објавената денарска цена.
* За резервација на аранжманот задолжителна е аконтација од 50% за ПРОМО цена, или 30% за редовна цена. Целосно плаќање на аранжманот се прави најдоцна 10 дена пред поаѓање.
* Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање.
* Агенцијата го задржува правото на промена на редослед на излетите и посетите.
* При резервација задолжително изјаснување/пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот, како би можела агенцијата навремено да направи и потврди резервации за истите.
* Седењето во автобус е според датумот на уплатата или со доплата за избор на седиште.
* Пасошот треба да биде со важност од мин. 6 месеци од завршување на аранжманот.
ЗАБЕЛЕШКА Задолжителен сертификат за вакцинација, ПЦР  или Антиген тест за влез во Турција. Патуваме безбедно и по протокол.