fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company

Истанбул со Принцески Острови – 3НП – 8ми Март

 • Времетраење: 3 ноќевања, 5 дена
 • Слободни места : 16
 • Термин: 04.03.2021 - 09.03.2021
Опис

Со едниот дел длабоко навлезен во Азија, а со другиот дел во Европа, Истанбул е единствен град во светот на два континенти. Босфор,  водите на Црно Море, Мраморно Море и Златниот Рог ги носи низ срцето на градот. Повеќе од 1500 години бил главен град на Римската, Византиската и Отоманската Империја. Низ вековите е  разубавуван со многу споменици од различни култури, нации, религии…  .

Последните откритија докажуваат постоење на живеалишто од пред 400.000 год.. Но “Виолетовата” година почнува 330 год кога Императорот Константин го прогласува градот за главен град на Империјата. Кралската виолетова боја,  е боја на Византиската императорска фамилија. Се до 1453 год кога е освоен од Османлиите, Истанбул, тогаш Константинопол, бил разубавуван и збогатуван со бројни грандиозни дела на кои и денеска им се воодушевуваме. Прошетката низ Истанбул е прошетка низ вековите…

Прв ден - четврток (04.03.2021)

Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски во 16:30 ч. Поаѓање за Истанбул во 17:00 h. Се патува преку граничниот премин Деве Баир и низ Бугарија. Ноќно возење со попатни паузи.

Втор ден - петок (05.03.2021)

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел и краток одмор ( доколку собите се слободни) или сместување после првиот излет.
Започнува магијата… Истанбул од 1001 ноќ…
ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛ: Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство: со локален водич ќе ја разгледаме познатата црква АЈА СОФИЈА , ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот – Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султан Ахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и Подземната византиска од каде градот бил снабдуван со вода за пиење. Пешки продолжуваме до Капали чаршија … Враќање во хотел. Краток одмор.
WATERGARDEN & EMAAR SQUARE MALL : Во вечерните часови ве водиме во најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г.
Еден нов стил на животот сконцентриран околу прекрасниот базен со фонтани. Ексклузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани, кафетерии, забавни паркови, кина… Враќање во хотел. Ноќевање

Трет ден - сабота (06.03.2021)

Појадок. Продолжуваме со 4 нови приказни за Истанбул од 1001 ноќ:
ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА: Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на обалата на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Го посетуваме Резиденционалниот дел од Палатата.
ЕВРОПСКИ И АЗИСКИ ИСТАНБУЛ: Панорамско разгледување на градот со автобус: Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), стадионот на ФК Бешикташ, Галата мостот. Ќе го видите најголемиот и најпознат мост во Истанбул, над Босфор, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско, кој не води во Азија. Го посетуваме најубавиот дел дел од градот – Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе покрај Босфор. Потоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан.
САФИР – облакодер: Највисоката зграда во Европа, 236 м. , со прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед на Истанбул. Единствена можност да се вклучите во SkyRide – 4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул.

Четврти ден - недела (07.03.2021)

Појадок. Предлагаме прекрасен и релаксиран излет, крстарење со брод низ Мраморното море кон Принчевите острови и посета на Buyuk ada (Големото острово). Овој архипелаг се состои од 9 острови и на нив е забранета употреба на моторни возила. Превозно средство: коњска кочија – Пајтон, со кој предлагаме да се возиме околу островот. Островот е многу пошумен, со убави плажи, прекрасни стари куќи од Отоманскиот период… остров на кој императорот Јустин 1ви, внук на Императорот Јустинијан и Теодора, изградил палата и манастир. Препорачуваме ручек во еден од многуте рибни ресторани. На враќање одиме да ја посетиме Галата кулата ( влезница се плаќа на лице место).
ОРИЕНТАЛНА НОЌНА ПРОГРАМА: Прекрасна можност да уживаме во Ориенталните народни игри и песни, секако и на стомачниот танц. Шоуто го проследуваме со вечера и пијалок. Ноќевање.

Петти ден - понеделник (08.03.2021)

Појадок. По појадокот го ставаме багажот во автобус.. Магијата од 1001 ноќ продолжува.
КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi” палатата… Ќе уживате во прекрасниот поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер…), Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган … палатите од Турските ТВ серии…
ТАКСИМ: Слободно време за шопинг на Таксим плоштадот каде се наоѓа познатата пешачка улица Истиклал низ која поминува црвениот носталгичен транвај.
ФОРУМ: Напуштајќи го Истанбул го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон. Во попладневните /вечерните часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Бугарија.

Шести ден - вторник (09.03.2021)

Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

Цената на аранжманот вклучува

 • Превоз со високотуристички автобус
 • на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Сместување во хотел 3*- 3 НП
 • Отомански и Византиски Истанбул излет
 • Аја Софија – бесплатен влез
 • Хиподром
 • Сината Џамија
 • Капали чаршија
 • Посета на Таксим
 • Посета на Форум и Декатлон
 • Професионален туристички пратител на групата
 • Професионален локален туристички водич

Цената на аранжманот не вклучува

 • Патничко осигурување – 210 мкд
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба во Хотел со 3* – 60
 • Организирани трансфери од Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес: 10€

ВАЖНО:

 • Пасошот мора да биде со важност мин. 6 месеци од денот на враќањето.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата.
 • Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 • Пополнетост на автобусот е максимум 50%, според моменталните протоколи за Ковид 19.
 • Според тековните Ковид-19 протоколи за влез во Турција е потребен негативен ПЦР тест. Одлуката е на сила до 01-ви Март 2021
 • Агенцијата го задржува правото за промена на излетите по денови и сатници
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање, во случај на недоволен бој на патници.

 Цена на аранжманот |109 евра|6.140 ден.|

Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари

За реализација на аранжманот, потребно е минимум 30 патници.

За овој аранжман важат Општите услови на патување на туроператорот и СКТМ.

nhr
Галерија
Напомени
ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ
Европски и Азиски Истанбул – 15€
Watergarden & Emaar square mall: 15€
Крстарење по Босфор – 20€
Крстарење кон Принчеви острови – 20€
Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата (Резиденционален дел) – 25€
Топ Капи Палата – 15€
Харемот во Топ Капи – 10€
Вечера во ориентален ресторан со стомачни танци – 35€
Сафир Тераса: превоз + лифт + 4Д: 25€
4 travellers are considering this tour right now!