fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
Нова програма
From1,139 €
Февруари
 • Zanzibar Beach Resort 3*Double room / BreakfastAvailable: 4 seats
 • Zanzibar Magic Boutique Hotel 4*Standard room / BreakfastAvailable: 4 seats
 • Nungwi Dreams 5*Double standard room / BreakfastAvailable: 4 seats

Proceed Booking

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

2133

Зошто да патувате со нас?

 • Најдобри цени на пазарот
 • 24/7 подршка за нашите клиенти
 • Најголем избор на аранжмани
 • Сопствен возен парк

Имате прашања ?

Не двоумете се да не повикате. Ние сме стручен тим и ние сме среќни што ќе разговараме со вас.

+389 74 608 117

info@danitravel.mk

Занзибар 2021

 • Времетраење: 9 дена / 6 ноќи
 • Слободни места : ??
 • Термин: Јануари-Март 2021
Опис
Тропска идила на рајскиот остров веќе од 1210 ЕУР
Миризливиот Занзибар, магичен, егзотичен, романтичен… див и софистициран… секако незаборавен и маѓепсувачки.
Еден од најегзотините острови на светот каде летуваат светските личности!!!

Занзибар се наоѓа на Индискиот океан на источниот дел на Африка, која е составен дел од Танзанија. Тоа е архипелаг кој Занзибар го чини остров ( локално го нарекуваат Унгуја), Пемба и 51 помали острови. Најголем град на островот е истоимениот Занзибар, и се наоѓа во западниот дел од островот. Островот е долг околу 90 km, а широк околу 30 km. Името потекнува од арапските зборови “зењ” што значи црн и “бар” земја, древен назив му е “земја на црнците”. Ston Town е историски центар на градот Занзибар, 2000 год. И е под заштита на UNESCO. Ова е град со голема историска и уметничка важност во источна Африка. Неговата архитектура, воглавно датира од 19 век, и мешавина од Swahili културата и арапската, персиската, маварската и индијската култура со елементи и од европската. Од важните работи кои треба да се видат се: старата тврдина, палатата/музеј, куќата на чудата, куќата Livingston…. Островот Prison- затвор (популарно наречен Changuu), западно од главниот град, некогаш бил посед на имотните арапски поседници и во 1893 година бил продаден на британски генерал. Тогаш тука бил изграден затвор, по кој островот го добил името. Тука биле заробени непослушните робови. Просториите на затворот се сочувани до ден денес, а денеска островот служи како место за обука на нуркачи. Исто така тука се наоѓаат и големи колонии на џиновските желки. Овие огромни рептили се пренесени од Алдабра од Сејшели. За некои од нив се смета дека се и до 120 години стари, но и понатаму уживаат во листовите зелка кои им ги подаваат туристите.

ИНДИВИДУАЛНИ ДАТУМИ НА ПОАЃАЊЕ И ВРЕМЕТРАЕЊЕ НА ПРЕСТОЈОТ

** Долунаведените програми се креирани со пример датуми на патување и престој од 6 ноќи / 9 дена, со сместување во хотели по препорака; достапен е поголем избор на хотели и тип на пансион **

Февруари 2021
9 дена / 6 ноќи
Детали од лет
TK1004 03FEB SKPIST 0905 1240
TK 603 03FEB ISTDAR 1935 0255+1
PW 430 04FEB DARZNZ 0600 0630
PW 712 10FEB ZNZDAR 2110 2140
TK 604 11FEB DARIST 0355 1125
TK1005 11FEB ISTSKP 2020 1945


Zanzibar Beach Resort 3*

Double room / Breakfast – 1 390 ЕУР


Zanzibar Magic Boutique Hotel 4*

Standard room / Breakfast – 1 420 ЕУР


Nungwi Dreams 5*

Double standard room / Breakfast – 1 470 ЕУР


 

Март 2021

9 дена / 6 ноќи
Детали од лет
TK1004 29MAR SKPIST 0855 1130
TK 567 29MAR ISTZNZ 1945 0305+1
TK 567 06APR ZNZIST 0400 1255
TK1005 06APR ISTSKP 1925 2000


Indigo Beach Zanzibar 3*

Double garden view / Breakfast – 1 210 eur


Smiles Beach Hotel 4*

Double Or Twin Superior / Breakfast – 1 250 eur


Royal Zanzibar Beach Resort 5*

Double standard / All inclusive – 1 710 eur


 

Цената на аранжманот вклучува

 • авио превоз на наведените релации
 • сместување во дадениот тип на соба / услуга во хотел од наведените на Занзибар
 • трансфер аеродром – хотел – аеродром

Цената на аранжманот не вклучува

 • факултативни излети, 
 • патничко осигурување,
 • индивидуални трошоци на патниците.
 • Визата се плаќа по слетување и изнесува околу 50 US$, градска такса која се плаќа на лице место и изнесува околу 1 US$ по ноќ по лице.

Дополнителни информации

** Наведените програми се креирани со пример датуми на патување и престој од 6 ноќи / 9 дена, со сместување во хотели по препорака; достапен е поголем избор на хотели и тип на пансион**

Напомена

 • Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари
 • Цената е валидна до пополнување на места на дадена тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта).
 • Можност за индивидуални дати на патување на барање .
Услови
 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 15 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм
 • Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.
 • Задолжително патничко осигурување

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.

vygr

Галерија
Напомени

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ
Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата. Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани. Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.

2 travellers are considering this tour right now!