fbpx
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
+389 74 608 117 +389 32 605 117 info@danitravel.mk danitravelmk@gmail.com
Travel Agency & Transportation Company
Price
From15 €
Име и презиме*
Email адреса*
Порака*
* I aggree with Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

2063

Зошто да патувате со нас?

 • Најдобри цени на пазарот
 • 24/7 подршка за нашите клиенти
 • Најголем избор на аранжмани
 • Сопствен возен парк

Имате прашања ?

Не двоумете се да не повикате. Ние сме стручен тим и ние сме среќни што ќе разговараме со вас.

+389 74 608 117

info@danitravel.mk

Вевчански извори

 • Времетраење: 12 саати
 • Слободни места : 40
 • Термин: Јун21'

Вевчани е едно од најавтентичните села во струшкиот регион, кое се наоѓа во пазувите на планината Јабланица опкружено од густа шума и природна вода. Освен што е познат по традиционалниот карневал кој се одржува секоја година на Василица, селото Вевчани е изобилно со неверојатна природна убавина, а вевчанските извори се вистинска атракција.

Вевчанските извори се скриеното богатство, трговска марка на едно од најавтентичните и најубавите македонски села, се наоѓаат на надморска височина од 900 метри и се состојат од главен извор – сместен во отворот на пештера, а десетина метри подолу, се наоѓаат неколку  помали постојани извори кои се комбинираат и го сочинуваат текот на реката Вевчани. Во 1997 година, Вевчани Извори беа прогласени за споменик на природата.

Куќата на Михајло Пупин – најпознатиот претставник на една од најстарите фамилии во Вевчани, Пупин, е д-р Михајло Пупин Идворски, добитник на Пулицеровата награда, познат светски научник, пронаоѓач, физичар и математичар. Тој е признаен како еден од најголемите светски соработници од областа на радиологијата, радио и телекомуникациите.

Црква Свети никола –  изградена на висок (доминантен) рид и се разликува од другите цркви во целата област, бидејќи е изградена под земја, за да не се издига над џамиите. Црквата има интересна локална архитектура и прекрасен ентериер, насликани од Аврам Дичов, син на најпознатиот зограф на Балканот од 19 век – Дичо Зограф.

Рождество на Пресвета Богородица – во близина на селото Калишта, се наоѓаат манастирскиот комплекс и црква посветени на Света Богородица, манастирските конаци и една нова црква која е изградена во согласност со старата традиција. Црквата на Света Богородица е пештерска црква, изградена на карпа во близина на езерото.  

Цената на аранжманот вклучува

 • Превоз на наведената релација со високотуристички автобус или минибус
 • Организирани посети според програмата
 • Водство и организација со лиценциран придружник.

Цената на аранжманот не вклучува

 • Патничко осигурување - 100мкд

Дополнителни информации

 • ---
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  900 ден.

За реализација на аранжманот, потребно е минимум 20 патници.

За овој аранжман важат Општите услови на патување на Дани Травел и СКТМ.

Опис

1 ДенШтип - Вевчани - Штип

Поаѓање во 06:00 часот од Нова Пошта во Штип. Пристигнување во Вевчани во 10:30 часот, и разгледување на живописното село со уникатен шарм, убавина и автентична архитектура како и светски познатите Вевчански извори. Потоа посета на Куќата на Михајло Пупин и посета на Црквата Свети Никола. Во 12:00 разглед на Вевчанските извори – најголемиот извор се наоѓа на влезот во една од многуте пештери во регионот, каде под најголемиот извор се спојуваат десет помали извори. Додека ги истражувате изворите по патот ќе ги забележите и параклисите Света Среда, Света Недела и црквата на Свети Јован Крстител. И време за индивидуални активности. Потоа посета на манастирскиот комплекс и црква посветени на Света Богородица и заминување кон Штип и пристигнување во вечерните часови.

Галерија
Напомени
 • Агенцијата организира превоз до место кое е најпогодно за застанување и паркирање на автобусот.
 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
5 travellers are considering this tour right now!